Dort s čokoládou a arašídovým máslem

Přidáno před 6 years
Dort s čokoládou a arašídovým máslem
Nejprve bych začala pár novinkami, které se mě momentálně týkají. V posledním měsíci se mi totiž všechno tak trochu převrátilo. Přihlásila jsem se na Erasmus, odešla z práce a právě teď začínám svůj jarní semestr na škole v Německu a Polsku, takže jsem měla opravdu hodně málo času s veškerým vyřizováním. Na druhou stranu si dělám seznam všeho, co chci upéct z tradičního německého a polského pečiva, moučníků atd., takže po návratu tu rozhodně bude opět veselo a plno (tady na kolejích opět nemám troubu, nějak se mi vyhýbají). Co se týče dnešního receptu, je nepečený a možná si ho pamatujete z loňského Dobrého rána, kde jsem ho připravovala ještě s pár dalšími dezerty. Pokud ne, nevadí, teď ho objevíte :)

Jak vlastně vznikl tenhle dort? Zcela úmyslně. Volali mi z Dobrého rána (to zní, jako kdyby mi takto volali z televize každý den, což teda ne :D), jestli bych náhodou nemohla přijít a že téma jsou nepečené dezerty, protože se natáčí v galerii, kde nelze používat troubu. Hned jsem nadšeně kývla a až po pár minutách po ukončení telefonátu mi došlo, že já přece peču, nepečené věci zase tak často nedělám a když už, tak to zabere podstatně víc času než dvě hodinky a tuhne to třeba celou noc. Takže jsem začala být vzápětí dost vyděšená, že vlastně vůbec nevím, co bych tak mohla připravit, aby to za dvě hodiny ztuhlo a neskončilo to rozteklou katastrofou v přímém přenosu. Tento dort byl vůbec první z těch tří dezertů, který jsem nakonec vytvořila (a taky nejméně problematický při samotném natáčení, ale o tom až zase příště).

Šla jsem tu celkem na jistotu, korpus jsem zvolila klasický sušenkový, jak bývá u cheesecaku, protože tam je záruka, že ztuhne hned. Jako první krém jsem opět vybrala ten, u kterého si jsem jistá v kramflecích, dělám ho totiž jednak často a jednak je fakt výborný, takže minimálně tohle jsem prostě nemohla pokazit. Pak už to bylo horší, protože to by na dort bylo málo, ale nic dalšího, co by bylo nějak speciální a nevyžadovalo podstatně delší chlazení, mě nenapadalo. Při průzkumu zásob v mé části spižírny jsem narazila na obří zásoby burákového másla (netuším, jak se to stalo, že tam vydržely dvě NEOTEVŘENÉ sklenice) a bylo jasno. Poslední vrstva prostě bude arašídová.

V záloze jsem však žádný recept neměla, rozhodně ne vyzkoušený tak, že by za hodinku byl tuhý a připravený k servírování. Každopádně jsem byla odhodlaná zkusit cokoliv, když to nevyjde, sním to a zkusím další :D Obhlídla jsem si krémy, které dělávám běžně, a tak nějak přibližně jsem si stanovila, co bych mohla použít a v jakém množství. Většinou mi to podle hesla "risk je zisk" moc nevyjde, ale tentokrát při mně asi stála nějaká extra dobrá múza a zadařilo se hned poprvé. Dort byl po dvou hodinách připraven k boji. Nebo spíš padnout. Ve prospěch jedlíků.

Vzhledem k tomu, jak bylo na place nakonec horko a příprava zabrala trochu víc času, musím ho fakt pochválit, protože byl servírovatelný dokonce i po hodince v ledničce (možná to byla snad i kratší doba). Nejtěžší pro mě ve finále bylo vymyslet nějakou tu ovocnou ozdobu na povrchu. V tom jsem obvykle docela tragická. Koukám na různé fotky dortů, kde je na první pohled halabala naházeno až neskutečné množství ovoce a vypadá to strašně dobře. Ovšem ve skutečnosti je to do detailů promyšlené a každý kousek má své místo. Já umím buď tu první zdánlivou variantu, která ale ve výsledku skutečně vypadá, že to tam jen někdo vysypal z kýble, anebo tu naplánovanou, kde ale je taky hned vidět, že to bylo přesně vyměřené. Zkrátka to nemá tu duši. Takže jsem to ozdobila tak, jak jsem nejlíp dokázala, a snad časem dospěju do nějaké lepší vývojové fáze :D

Dneska je to tedy výjimečný den, kdy nepeču, ale chladím. Přece jen se blíží léto (i když tady v Německu to vypadá spíš na opětovný příchod zimy, brrr) a to se něco rychlého a chladivého vždycky hodí. Z ingrediencí bych akorát doporučila hořkou čokoládu do krému, nemusí to být zrovna 80%, osobně používám nejčastěji kolem 50 až 60% čokolády, protože u nás doma jede hlavně mléčná, tak aby to nebylo příliš málo sladké vzhledem k tomu, že do krému už žádný cukr nepřijde. Burákové máslo kupte hladké (bez kousků) a s velkým podílem arašídů. Jako poslední zmíním máslové sušenky - doporučuju koupit skutečně sušenky z másla (nebo upéct :D), pokud do nich nechcete příliš investovat, jsou k nalezení v každém větším supermarketu za příjemnou cenu (např. v Lidlu mají máslové věnečky, které jsou pouze z másla). A teď se můžete směle pustit do nepečení!
Ingredience:
ovoce na ozdobení
Korpus:
240 g máslové sušenky
60 g máslo
špetka soli
Čokoládový krém:
180 ml smetana ke šlehání
130 g hořká čokoláda
190 g mascarpone
špetka muškátového oříšku
15 ml likér (nemusí být)
Arašídový krém:
200 g arašídové máslo
130 g krémový sýr
60 g mascarpone
50–60 g cukr moučka
120 ml smetana ke šlehání

Postup:
Korpus: Sušenky dáme do sáčku a paličkou (či obdobným nástrojem) je rozdrtíme na jemno (případně pomeleme v mixéru). Máslo rozpustíme se špetkou soli a pak do něj vmícháme rozemleté sušenky. Mícháme, až sušenky nasáknou máslo a vznikne relativně celistvá hmota. Tu pak natlačíme na dno dortové formy (umačkáme ji pomocí dna skleničky) a zatím dáme do lednice tuhnout.
Čokoládový krém: POSTUP TADY (pouze vynecháme pomerančovou kůru).
Arašídový krém: Do mísy dáme všechny přísady a šleháme na nízké otáčky, až se vše smísí, pak rychlost trochu zvýšíme a šleháme, až se vytvoří relativně tuhé špičky (krém nebude tak pevný jako ten čokoládový), ale dáváme pozor, abychom ho nepřešlehali a mascarpone se nesrazilo. Krém ihned použijeme nebo dáme do ledničky.
Sestavení: Z lednice vyndáme sušenkový korpus a rovnoměrně na něj rozetřeme čokoládový krém. Dáme na chvíli (ideálně aspoň na půl hodiny) vychladit. Pak opět vyjmeme z lednice a rovnoměrně potřeme arašídovým krémem. Opět dáme vychladit, tentokrát aspoň na 2 hodiny. Poté dort vyndáme, sundáme z něj límec dortové formy, ozdobíme ovocem (já použila meloun, černé třešně a broskve) a podáváme.

  • Krémový sýr do arašídového krému doporučuji typu Philadelphia, Buko, případně podobně chutnající (tedy lehce slaný) krémový sýr. Dá se použít i pouze mascarpone (tedy celkově 190 g mascarpone), ale pak přidejte do krému i špetku soli.
  • Likér do krému použijte libovolný sladký, jaký máte rádi. Já s oblibou používám vaječný, třešňový či mandlový.
  • Pokud jde o velikost formy, dort na fotkách jsem dělala ve formě o průměru 22 cm, ale v Dobrém ránu jsem ho tvořila ve formě o průměru 26 cm - jediný rozdíl byl ten, že dort byl o něco nižší, čili na velikosti formy až tak nezáleží (pro vyšší vrstvy použijte menší průměr a naopak).
Závěr:
Jak jsem říkala už ve vysílání, do bikin mi tenhle dort fakt nepomůže. Ale do ráje chutí rozhodně přiblíží. Pro mě je čokoláda a arašídové máslo úplně dokonalou kombinací, když mám chuť na sladký a jedu "na prasátko", každou kostičku čokolády si namáčím právě do burákového másla a většinou se zastavím, až když dojdou kostičky čokolády. Pro mě je tenhle dort takovou jinou formou mé závislosti a fakt jsem si vychutnávala každý kousek. Čokoládový krém není příliš sladký, naopak má výraznou čokoládovou chuť a skvěle se doplňuje se sladším a lehce slaným arašídovým krémem, kde sůl krásně vyzdvihuje ostatní chutě. Sušenkový základ je taková klasika, ale rozhodně chutná a extra máslová - většinou si ji nechávám samotnou až úplně nakonec :D