ZE ŽIVOTA: MOJE DESATERO NEZBYTNOSTI

Přidáno před 2 years
ZE ŽIVOTA: MOJE DESATERO NEZBYTNOSTI
Když jsem jednoho dne našla 2 čárky na těhotenském testu, tak jsem si říkala, co teď. Měla jsem spoustu otázek, jako "Kdy si mám koupit těhu oblečení", "Jaká literatura mi odpoví na všechny moje otázky" (a že jich bylo), "Co jíst, když mám nevolnosti, abych aspoň něco snědla" a podobně. Otázek bylo opravdu hodně a tak jsem si řekla, že vám sepíši takové moje desatero, které třeba některé z vás pomůže. Nebo třeba některá z vás (zkušená matka) pomůže nám a doporučí něco dalšího.
Od toho tu jsme a od toho tyhle články budou vznikat 💜
1. TĚHOTENSKÝ TEST
Můj první nákup týkající se těhotenství vedl do lékárny. Překvapivě. Ano, abych si tuto radostnou zprávu potvrdila, tak to byla doslova nezbytnost.

Jenže teď nastála otázka, jaký test si vybrat. Na trhu jich je strašně moc. Čemu má vlastně člověk věřit? Je vše stejně spolehlivé? Je nezbytné si kupovat ten, který mi ukáže v jakém týdnu (možná dni) jsem? Potřebuji vlastně ten drahý test, který je digitální, či v tom velké plastovém obalu?

Já jsem člověk praktik. A tak jsem si koupila ten nejlevnější. Stál 35 Kč a obsahoval 2 ks. Ani ne tak kvůli ceně, ale kvůli tomu, že pokud tam budou 2 čárky, tak bude pro mě také důležitou součástí další životní etapy, protože si ho budu chtít uchovat. A tak se také stalo.

2. TĚHOTENSKÉ OBLEČENÍ
Kalhoty
Nevím jak vy, ale já jsem ihned po potvrzení těhotenství běžela do obchodu a koupila si těhotenské kalhoty. Rozhodně to nebylo z toho důvodu, že bych byla nedočkavá a chtěla si ihned užívat ten pocit, kdy na sebe navléknu těhotenské kalhoty a budu si připadat "opravdu těhotná". Ale hlavně proto, že mě všechny kalhoty tlačily v podbřišku. Když jsem stála, ještě to šlo. Ale jakmile jsem si sedla, tak se pas zařízl do břicha a opravdu to bylo nepříjemné. Doteď si pamatuji, kdy jsem si ty kalhoty oblékla, vytáhla až pod prsa a spokojeně odešla. Nejlepší pocit! A je mi jasné, že bude hodně těžké se tohoto pohodlí po porodu zbavit a vrátit se k těm klasickým kalhotům.
A kdybyste chtěly tip kam na ně, tak doporučuji H&M. Mají spoustu i moderních střihů, barev a materiálů. Kus za 799 Kč. Jen jedna nevýhoda. Jelikož vědí, že když je žena těhotná, tak si ty kalhoty prostě musí koupit, tak je nezlevňují. Na vše tedy bylo až 70% výprodej a na těhotenské věci nic. Tohle rozhodnutí bych zakázala :-)

Spodní prádlo
Ono se to nezdá, ale i tohle je velmi zapeklité. Snad od druhého měsíce jsem na sobě absolutně nesnesla klasickou podprsenku s kosticemi. Bylo mi to šíleně nepříjemné, tlačilo do žeber a připadala jsem si jako ve svěrací kazajce. Dokonce to bylo tak nepříjemné, že jsem si občas připadala, že tu podprsenku ze sebe servu (Ať jsem, kde jsem. Klidně na schůzce. Ano přísahám.) a půjdu bez ní. Běžela jsem tedy opět do obchodu a zakoupila úplně klasickou sportovní podprsenku bez kostic. Takovou tu jakoby lambádu. A to pohodlí? Dokonalost!
Další zjištění bylo ve chvíli, kdy jsem už trochu přibrala, břicho se začalo vyboulovat a já si připadala v mém dosavadním prádle opět jako ve svěrací kazajce. Samozřejmě to nebylo tak rychle a tak dramatické, ale každým dalším týdnem jsem zjišťovala, že mi je méně a méně spodního prádla pohodlné. Takže jsem neváhala a běžela opět do obchodu a nakoupila si spodní prádlo. Nekupovala jsem si ale vyloženě těhotenské, protože to mi přijde opravdu drahé na to, že ho budu nosit pár měsíců. Ale nakonec jsem si ve výprodeji v M&S koupila bavlněné spodní prádlo mnohonásobně větší velikosti, které nakonec v podstatě vypadalo stejně, jako kdybych si koupila to těhotenské. A to pohodlí? K nezaplacení!

Punčocháče
Jestli patříte mezi ty, které milují nošení sukní a šatů stejně jako já, tak doporučuji utíkat do obchodu a koupit si pár těhotenských punčoch. Ono sice ze začátku lze bez problémů nosit úplně klasické a také jsem to tak dělala, ale pak jsem v Lindexu objevila těhotenské a koupila si je (249 Kč/100DEN). Když jsem si je oblékla, tak jsem to ihned pochopila. Ono to vážně má smysl. To pohodlí? Zase dokonalé. A stejně je asi jedno, kdy si je koupíte, protože jednou to přijde. Tedy jestli nejste těhotná od jara do začátku podzimu. A za to pohodlí utratit těch pár korun to rozhodně stojí.

Trička
Poslední, pro co jsem šla do obchodu byla trička. Protože svetry, mikiny, košile a vlastně i saka nosím "oversize", tak mi to je i v těhotenství. I s narůstajícím břichem. Jen u triček jsem měla trochu problém. Jelikož je v dnešní době moderní nosit kalhoty s vysokým pasem a právě ty těhotenské končí v podbřišku a zbytek doplňuje takový bavlněný popruh, tak právě ten má tendenci ze všech triček vykukovat. Asi to není úplná tragédie, ale mě to rozčilovalo. Takže jsem šla opět do H&M a koupila si pár pohodlných těhotenských triček. Mají je za 249 Kč a jsou opravdu super. Mají různé délky rukávů, barvy, vzory a délka je přímo ideální. Nikde netáhne a to bříško to krásně obepíná.

3. JAK BOJOVAT PROTI PÁLENÍ ŽÁHY
Tohle je celkově oříšek. Já mám problém s pálením žáhy celý život. Nemám totiž žaludeční záklopku a žaludeční šťávy mi volně unikají do krku. Takže mi bylo jasné, že tomuhle problému se ani v těhotenství nevyhnu. Ba naopak, bude to masakr. A také je.

A tak jsem začala zjišťovat, co pomáhá. Vždy pomáhal citron. Ano, když vás pálí žáha, zkuste si vykousnout čtvrtku citronu a ono to přestane. Mně to vždy pomohlo. V těhotenství samozřejmě ne.

Tak jsem hledala dál. Někdo mi říkal, že pomáhají mandle. Normálně možná, teď ani náhodou. Stále jsem to ale nevzdávala a hledala dál. Ono to vlastně ani nejde, protože s pálením žáhy přichází nechutenství a to není dobře. Jíst se musí.

Tak jsem zkusila Anacid. Jsou to takové pytlíčky s tekutinou která se to vlije do úst a žáha má v ten moment přestat pálit. Tohle celkem pomáhalo. Mělo to ale jeden háček. Po pár týdnech jsem to nemohla ani cítit. Raději jsem trpěla, než abych pozřela další sáček.

Nakonec Arty zjistil, že všechny těhotné doporučují Rennie. V podstatě je to to stejné jako Anacid, ale v tabletě. Chvíli jsem to zvládala a byla za ně vděčná. Ale po pár týdnech mi i tohle lezlo doslova krkem.

Na úplný konec se Arty poradil s lékárnicí a ta mu doporučila Gastro fruit od Dr. Max. Smí se jen 4 tablety denně, ale nyní to už stačí. Kolikrát nevycucám ani to. V balení je 5 platíček a každé má jinou příchuť (Je tam malina, jahoda, citron, černý rybíz a pomeranč. Myslím.) Strukturou je to takové lehce šumivé a vážně dobré. Prostě takový dobrý bonbon, který opravdu funguje. Takže za mě je to momentálně objev roku a jsem za to vděčná. Doufám, že mi to bude dále pomáhat a už nic jiného nebudu muset hledat.

A teď jsem si vzpomněla ještě na jeden tip. Mléko. Plnotučné. Ač jsem x let nepila klasické mléko (kakao ano, v kávě ano, ale samotné ne), tak jsem si vyčetla, že i pár loků mléka pomůže od pálení žáhy. A opravdu to funguje. Nejlepší je si před spaním připravit deci mléka, vypít a ihned zalehnout a usnout. Za tento tip jsem opravdu vděčná.

4. JÍDLO V PRVNÍM TRIMESTRU (PŘI NEVOLNOSTECH)
Asi znáte tu chvíli, kdy vám je zle a nemůžete nic pozřít. Pokud je to mimo těhotenství, tak si člověk dá pár piškotů, suchý rohlík, čaj a za chvíli je dobře. Pokud jste si prošly nebo právě procházíte těhotenskou nevolností, tak určitě víte, že to není jen tak.

Mně osobně bylo strašně. A když říkám strašně, tak myslím strašně. Sice jsem měla to štěstí, že jsem ani jednou nezvracela. Ale na druhou stranu, když mi bylo stále nevolno, pálila žáha a nemohla jsem díky tomu nic pozřít, tak jsem si říkala, že možná zvracení by mi aspoň vyčistilo žaludek a (možná!!!) bylo líp.

V tyto chvíle jsem měla obrovský problém s příjmem potravy. Arty to viděl jednoduše. "Nejedla jsi? Jakože zase? Jíst musíš!". Ale ono se to lehce řekne a těžko dělá. Postupem času jsem vychytala nějaké potraviny a zásady, které mi pomohly.

Suché piškoty a čaj k posteli
Každý večer jsme si uvařila půl litr čaje a připravila pytlík piškot k posteli. Ráno jsem vstala, pomalu se protáhla, napila se a pomalu ujídala piškoty. Tento rituál mi trval klidně i hodinu. Pak jsem teprve mohla vstát a dojít si na toaletu. Bez toho bych asi po prvním kroku omdlela a rozhodila natolik žaludek, že bych ho dávala do kupy celý den.

Banán
Banán je jeden velký zázrak. Je to sladký, takže dodá energii. Je hutný, takže zasytí. Má dobrou strukturu, takže není nepříjemný při polykání a celkově v ústech. A chuť také poměrně příjemná. Takže já jsem banány snídala, svačila, obědvala i večeřela. Takže jestli nebudeme mít malou opičku, budu se vážně divit :-)

Šťavnaté ovoce
Jelikož celkově v těhotenství mám větší žízeň (asi to bylo i tou nevolností a pálením žáhy), tak mi vyhovovalo šťavnaté ovoce. Jediné bohužel je, že jsem těhotná přes zimu. Ale když je chuť a zvlášť v těhotenství (určitě mi dáte za pravdu), tak si člověk rád připlatí. Takže Arty běhal ke 12ti měsíčkům a kupoval mi takové ty mini červené melouny, žluté melouny, šťavnaté pomeranče, šťavnaté mango, kiwi, pomelo, mandarinky nebo třeba kaki kurmu.

Polévky
Ještě jsem měla chuť na polévky, jako vývary, bramboračka a nějaké nevýrazné. Výraznou myslím například dýňová, která se mi v těhotenství zprotivila (ač jsem jí normálně jedla po litrech) a doteď jsem jí nepřišla opět na chuť. Polévka pro mě měla tu výhodu, že se nemusela složitě kousat, jen proklouzla krkem a v žaludku nedělala neplechu.

5. JAK SI ZPOHODLNIT SPÁNEK
Už kolem 4. měsíce jsem začala nepravidelně spát. Ani ne tak kvůli velikosti břicha, to jsem měla minimální, ale kvůli zádům. Strašně mě bolí kostrč (nevím proč) a celkově záda. A tak jsem se vždy vzbudila ve 3 ráno a nemohla usnout. Pak jsem počítala ovečky do 6ti, než Arty vstal a nakonec byla celý den strašně unavená.
Naštěstí Ježíšek byl všímavý a přinesl mi těhotenský polštář. Je několik variant. Buď rovný, do fajfky nebo do céčka. Já dostala ten do céčka a je úplně božský. Vrchní část si dám pod hlavu, tu rovnou vložím mezi kolena a spodní část mezi kotníky. Nebo, vrchní část pod hlavu, zadní mi obepíná záda a spodní mezi kotníky. Člověk by nikdy nevěřil, jak je to pohodlné a jak to pomáhá.

Vlastně hlavním důkazem je to, že hned po prvním vyspání mi ho chtěl Arty zabavit a prohlásil, že si koupí vlastní. A dalším důkaz je ten, že brácha ho své přítelkyni ihned zabavil a koupil jí nový. Takže není jen pro těhotné, ale vlastně pro kohokoliv. No a do budoucna se dá využít jako kojící polštář nebo jako mantinel, aby se miminko třeba z postele nepřekulilo.

6. PREVENCE PROTI STRIÍM
Tohle je kapitola, která by se opravdu neměla podcenit. Na jednu stranu je to celkem otrava (aspoň pro člověka, jako jsem já. Běžně se nemažu a vždy na to zapomínám). Ale od všech kamarádek vím, že je to potřeba.

Hned na začátku těhotenství nastala otázka, jaký krém nebo olejíček používat. Od někoho jsem slyšela, že je úžasný Bi-Oil, od druhých zase, že je úžasný Bepanthen (ten lze využít potom i na mazání miminka).

Arty šel do lékárny (ano opravdu tam chodí jen on a já tam nebyla ani nepamatuji) a chtěl koupit na mou žádost tyto dva prostředky. Ani jeden bohužel neměli a tak mu paní lékárnice doporučila Elasti-Q. Prý je to nejprodávanější produkt. Ihned, jakmile jsem slyšela tuto větu, tak jsem prohlásila: "Sice nejprodávanější, ale určitě z toho důvodu, že je nejlevnější" a také tomu tak je. Stojí kolem 150 Kč. Každopádně jsem mu dala šanci (i když moje kamarádka ho používala a má břicho plné strií), ale říkala jsem si, že je to v začátku a kůže se ještě tolik nenapíná. Nakonec jsem zjistila, že mi vůbec nevyhovuje struktura. Ihned se vpil a kůže byla taková nepružná. A tak jsem ho vlastně vypotřebovala snad za 3 týdny.

Další návštěva lékárny byla už úspěšnější a Arty mi donesl velké balení Bi-Oil. To sice stojí kolem 450 Kč, ale opravdu vydrží dlouho. Už ho používám asi 2 měsíce a to mi ubyla tak maximálně jedna třetina. Takže když se to propočte, je to i levnější. Mně osobně vyhovuje hlavně proto, že je zima a tak mám sušší pokožku a ten olejíček jí hezky promaže, ale zároveň se krásně vstřebá a nejsem mastná, jak pánev po smažení řízků.

Doporučuji mazat raději ráno a večer a v tom lepším případě si ještě z toho udělat rituál s manželem. Přeci jenom je potřeba mazat si i prsa a to ty naše chlapy baví. Takže žena je namazaná a manžel spokojen. Jestli budu mít strie do budoucna nezáleží jenom na produktu, ale také ne genech. Někdo k tomu prostě tíhne více a může se mazat 10x denně a někdo se nemaže skoro vůbec a nemá žádnou. Každopádně bych to nepodceňovala.
7. LITERATURA
Já jsem tvor zvědavý a tak jsem měla milion otázek. Když říkám milion, tak úplně moc nepřeháním. Nechtěla jsem nic podcenit, ale zase nic hrotit. Přeci jenom volat každý den doktorovi, že mě píchlo v podbřišku není úplně zdravé, ale řídit se radami, jako jsou na modrém koni ve stylu: "To je dobrý, mně se to také dělo a jsme v pořádku.", také dobré není. Je dobré si přečíst nějakou odbornou literaturu, v případě pocitu, že se něco děje zavolat lékaři a také se řídit selským rozumem.

Já vám mohu doporučit knihu Co čekat v radostném očekávání od H. Murkoffová, A. Eisenbergová a S. Hathawayová. Tato kniha je sice bez obrázků, ale najdete v ní absolutně vše od příprav na početí, těhotenství a porod. Fáze těhotenství je rozdělena po jednotlivých měsíců. Na vše je odpovězeno formou otázky ve stylu: "Mám kamarádku, které se stalo/která říkala, že...Je to pravda?" A tak podobně. V podstatě je to takovou hravou metodou. Do toho jsou vložené články shrnující dané období. Také jsou vypsané potřebné návštěvy doktorů a vyšetření. Jak říkám, je tam úplně vše. Od chvíle, co mám tuhle knihu byla má zvědavost uspokojena a jsem o mnoho klidnější. A co jsem tam nenašla nebo si nejsem jistá, tak vždy proberu se svým lékařem v poradně.

8. BEZPEČNOST V AUTĚ
Upřímně nemám kolem sebe žádnou kamarádku, která by řešila poutání v těhotenství v autě. Já jsem na tohle hodně opatrná a vždy vidím ty nejčernější příběhy. Arty je naštěstí v tomhle stejný a tak si (nejen) v tom rozumíme a jsme na stejné vlně.

A tak už v době, kdy jsem ještě těhotná nebyla, jsem řešila otázku, co poutání v autě. Nikdo z mého okolí to neřešil a buď mi řekl, že to neřeší a nebo že si třeba pás přidržuje. Což je vlastně blbost, protože přeci když se vybouráte, tak s tělem se dějí takové věci, že to poslední na co myslíte/děláte je držení pásu.

A tak jsme to s Artym "progooglili" a našli řešení - bezpečnostní pás pro těhotné. Je to vlastně taková podložka, na kterou se sedne a mezi nohama z ní trčí takový popruh. Pak se stačí klasicky připoutat a ten dolní popruh připevnit k té části, kterou máme mezi nohama.
Má to dvě výhody. Jelikož už od cca 3. měsíce mě tlačila spodní část pásu do podbřišku a bylo mi to nepříjemné, tak tohle to eliminuje. V podstatě tu spodní část táhne níže a ještě to jakoby odstává. Takže je to pohodlné. Druhá výhoda je, že kdyby se nedejbože něco stalo a my se vybourali, tak jelikož je spodní část pásu tlačena do úplného podbřišku, tak by ten náraz nešel do části, kde je miminko.

Jestli to na sto procent funguje nebo ne, nevím. Recenze na to jsou dobré, ale pochybuji, že vzali 10 těhotných žen, ty se vybouraly a řekly, zda jim přežilo miminko. Avšak i kdyby to pomohlo o 1%, tak si myslím, že to je dobré. A také je to dobré pro dobrý pocit a klid maminky. Takže já těch 700 Kč za to dala a opravdu jezdím s lepším pocitem. Jenom je trochu otrava, že občas řídím a občas jsem spolujezdec a tak to musím stále přehazovat. Ale zase mohu prohlásit, že ta minuta mého času mi za to stojí.

9. ANGEL SOUNDS - DETEKTOR PLODU
Slyšely jste o tom už? Já jsem to viděla v minulosti u jedné slečny na Instagramu. Ježíšek asi také a tak mi to přinesl.

Je to přístroj k poslechu srdíčka miminka. Je to úžasné na období, kdy miminko ještě nekope a tak jsem s ním mohla navázat kontakt a ověřit si, že je v pořádku. Pro někoho to je zbytečná věc, mě to hodně uklidňovalo.

I když v manuálu píší, že je to neškodné a že se to může používat kdykoliv, tak bych to asi úplně nepřeháněla. Já to použila všehovšudy 4x. Super je, že to jde propojit s pc a stáhnout si zvuk. Třeba na památku.

Určitě to mohu doporučit všem, které chtějí mít trochu větší kontrolu nad svým miminkem nebo se s ním díky tomu přístroji propojit. Sice se to volně prodává, ale určitě není na škodu to když tak probrat se svým lékařem :-)

10. DENÍK
Tohle je pro mě naprostá nezbytnost. Nikdy jsem si deník nepsala a vždy jsem obdivovala ty, kteří si ho psali. Musí to být skvělá památka. Já se o to vždy pokusila, ale skončilo to prvním zápisem. Až do teď.

Jednoho dne jsem si řekla, že si budu zapisovat veškeré momenty, které se dějí. Samozřejmě ve spojitosti s miminkem. Přijde mi to skvělá památka a také si člověk může srovnávat stav či zásadní momenty s druhým těhotenstvím.

Já si to píši do klasického diáře. Je tam vždy jeden sloupec na jeden den. A tak je zápis stručný a nezabere mi víc jak pár minut. Píši si tam vše, co jsem dělala, ale hlavně se zaměřuji na novinky a pokroky v těhotenství. Jako míru přes břicho, první kopání, dané vyšetření, nevolnosti, chutě, vtipné hlášky/přeřeky (a těch je) a takové ty divnosti, které celé těhotenství doprovází. Věřím, že jednou si to otevřu a budu do toho nahlížet, jako do průvodce začátku života našeho drobečka.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A to by bylo vše. Vím, že tento článek je nesmírně dlouhý. Chtěla jsem ho udělat stručně a jasně, ale ono to prostě nejde. Arty říkal, ať to rozložím do více článků. To jsem zase nechtěla, protože jsem chtěla, aby toto desatero bylo pohromadě.
Doufám, že si v tom každá něco našla. Buď stejné zkušenosti nebo naopak třeba nějakou radu.
Pokud máte ještě nějaké poznatky, hlavně z toho, co vám v určité fázi těhotenství pomohlo, tak to napište do komentáře. Sice každé těhotenství je jiné a každý ho prožívá jinak, ale myslím si, že za tip a inspiraci to stojí.

Mějte se krásně a napište mi prosím, zda vás to baví, zda to mám psát kratší, nebo zda to jednou za čas uvítáte a začtete se.

S láskou vaše Kačí