JÁ, CLAUDIUS; CLAUDIUS BŮH A JEHO ŽENA MESSALINA

Přidáno před 3 years
Strhující dvoudílný příběh Roberta Gravese nás zavede do Říma v dobách vlády Juliánsko-Claudiovské císařské dynastie. Sám Claudius, vypravěč, je svědkem vlády císařů Augusta, Tiberia, Caliguly, než se konečně císařem sám stane. Řím v těch dobách byl skutečně krutým místem a občas připomínal jatka. Autor svůj fiktivní příběh zakládá na historických faktech známých ze spisů Tacita, Plutarcha, Suetonia a dalších antických historiků. Příběh nicméně vyznívá jednoznačně ve prospěch Claudia samého, což nemusí být přísně vzato historicky korektní.
Knihy jsem četla už podruhé, poprvé to bylo už někdy v mých dvaceti letech, kromě toho jsem sledovala povedený britský seriál natočený podle nich, vysílal se ještě za totality.
Gravesova Claudia velmi doporučuji, přečtení vás rozhodně obohatí. Musím ale zmínit nedbalou, nebo lépe řečeno žádnou práci firmy iTutorial, která měla na starost typografii a korektury. Obrovské množství chyb a překlepů překáží a ruší v četbě, slovo „chválihodných“ na straně 375 druhého dílu mě dostalo do kolen.


JÁ, CLAUDIUS; CLAUDIUS BŮH A JEHO ŽENA MESSALINA