Německo: Berlín

Přidáno před 3 years

Čtvrtek 17. listopadu. Většina lidí má volno, takže si může přispat. My jsme si naopak pořádně přivstali. Ve čtvrt na čtyři zvoní budík, vypijeme kafe, bereme svačinu, batohy a hurá do liduprázdných ulic. Nasedáme na kola a ani ne za patnáct minut jsme na düsseldorfském Hauptbahnhofu. Stále pekelně ospalí nasedáme do vlaku směr letiště Kolín/Bonn. Cesta vlakem do vedlejšího města trvá stejně dlouho jako let do toho stovky kilometrů vzdáleného. V Berlíně přistaneme pár minut před osmou…

Německo: Berlín

East Side Gallery berlínská zeď berlin wall berlín art

East Side Gallery

father carpenter berlin berlín rainy day déšť kavárna cafe coffee shop garden

Romantický východ slunce jsme sice neviděli, zato jsme si dali snídani v The Barn, profláklé kavárně a pražírně. Sendvič, cortado, sendvič, flat white, cappuccino, flat white, udělat něco do práce, zapsat pár vět do deníčku, nachystat foťák a můžeme vyrazit do víru velkoměsta. Popravdě jsme šli směrem k další kavárně, protože práce není nikdy dost. Father Carpenter má velmi netradiční koncept oddělených prostor pro “take away bar” a kavárnu s obsluhou. Obě mají krásný interiér a minimálně ta kavárenská část má i výbornou kávu a čaj. Navíc mají i zahrádku v moc pěkném vnitrobloku, takže sem rozhodně zajděte, ať je léto nebo zima. Podobně schovaná je i malinká kavárnička Ben Rahim. Už podle jména můžete čekat něco trochu jiného než docela typický skandinávský styl kaváren třetí vlny. Tady to dýchá příjemnou arabskou atmosférou. Na menu tak najdete i kávu z džezvy, horkou čokoládu s kardamomem nebo mátový čaj. Míst na sezení moc není, ale rozhodně se sem stavte. My jsme sem zašli doplnit kofein po návštěvě muzea DDR.

the barn berlin berlín pražírna kávy třetí vlna father carpenter kavárna německo řeky londýna rivers of london cappuccino

Káva v The Barn | Čaj, knížka, rozpité cappuccino a déšť za okny ve Father Carpenter

Památník berlínské zdi berlin wall memorial

Památník berlínské zdi

Pokud vás zajímá, jak se žilo ve Východním Německu před pádem Berlínské zdi (nebo si chcete připomenout, jak to bylo v Československu před Listopadem), zajděte sem. Uvidíte tady značně obsáhlou expozici o každodenním životě, agitce, politice i disentu. Přestože jsme tady strávili tři hodiny a muzeum není nijak velké, nestihli jsme si přečíst všechno. Navíc jsme byli unavení a zralí na postel. Do té jsme ale padli až krátce před půlnocí… Po kávě od Bena jsme jeli vyzvednout klíče od bytu a vyčkávali jsme kamarádky z Prahy. Společně jsme pak šli na večeři do parádní indické restaurace Naveena Path. Musím říct, že bych nikdy nečekala, že kombinace ananasu, lilku a květáku může chutnat tak výborně!

mateřská školka socialismus východní německo muzeum ddr museum berlin berlín

A jak vypadala vaše školka? 🙂

kavárna cafe westberlin west berlin berlín západní káva

Westberlin

Náš druhý den byl stejně nabitý jako ten první. Počasí sice pořád nestálo za nic, ale aspoň jsme měli o důvod víc se jít někam schovat. Vybrali jsme si Muzeum fotografie, kde je aktuálně výstava Helmuta Newtona (akty), Alice Springs (portréty) a Bernarda Larssona (Berlín i další metropole v letech 1961-8). Popravdě je to spíš galerie, ale pokud máte rádi zajímavé fotky, za prohlídku stojí. Odtud jsme se vydali místním double-deckerem k Říšskému sněmu. Fronta na kopuli byla nekonečná a zima neskutečná, proto jsme se raději zahřáli procházkou k Braniborské bráně a Checkpoint Charlie, kde nás zastihla pořádná sprcha. Před deštěm jsme se zašli schovat do kavárny Westberlin. Až dopijete kávu, zahřejte se opravdu kvalitní berlínskou zimou (Berliner Winter) – horký kořeněný mošt s 25 % vodky. Na večeři jsme zašli do velmi sympatického vietnamského bistra Spice. Jídlo i smoothie bylo super a interiér prý vypadá přesně jako bistra v Thajsku, říkala kamarádka. (Thajsko a Vietnam jsou kousek, že jo.)

kolo fahrrad fernsehturm tv věž vysílač berlin berlín německo

Říšský sněm reichstag berlin berlín německo

Říšský sněm

V sobotu bylo sice stále ošklivo, ale i tak jsme šli k památníku Berlínské zdi. Došli jsme až k vyhlídce, odkud je vidět televizní vysílač i kopule katedrály. Ale taky několik metrů prázdna, které rozdělilo rodiny, přátele, milence… Berlín je skvělý a krásný, ale na každém kroku si uvědomíte, jaké máme štěstí, že žijeme dnes a že vůbec nějaká revoluce proběhla a zeď spadla…

berlínská katedrála berliner dom berlín berlin cathedral night v noci black white černobílá

Berlínská katedrála

památník berlínské zdi berlin wall memorial berlin berlín

Památník Berlínské zdi, vpravo kaple

Protože nám vážně byla zima, šli jsme do další kavárny – Kaschk. Na ní je skvělé nejen to, že mají bezednou filtrovanou kávu a výborové espresso, ale hlavně se po šesté večerní mění na bar. Kávovary se vypnou a můžete si dát víno nebo pivo (mívají až 12 druhů točeného) a vysedávat až do pozdních ranních hodin. Jako bonus je to asi deset kroků na U-Bahn a jen jednu stanici metrem od CurryMitte, kde mají fakt dobrý currywurst.

kaschk bar cafe coffee kavárna pivní bar pivnice berlín berlin

Kaschk

currywurst curry mitte fries chips hranolky berlin berlín

Večer jsme měli dost společenský – nejdřív jsme šli na večeři s kolegyní a jejím přítelem, pak jsme vyrazili na velmi zajímavou queer narozeninovou párty vegan sexshopu Other Nature. Než jsme tam ale došli, prošli jsme se po Ostrově muzeí a stavili jsme se na víno do Weingrün. Věřím tomu, že vaří skvěle, interiér vypadal pěkně a víno bylo fajn, ale takový přístup jsem asi ještě nezažila. Když jsme objednali 3x dvě deci vína po 9 eurech a sýry za jedenáct, servírka se zašklebila, jestli jako nebudem jíst (nebudem), že mají plno (asi 20 židlí bylo prázdných) a můžeme tam být maximálně hodinu (víc jsme ani neměli v plánu a když jsme po hodině odcházeli, židle byly stále prázdné). Každopádně následná turecká restaurace Doyum byla nejen výrazně levnější, ale taky příjemnější. A jídlo bylo naprosto vynikající. Dala jsem si talíř s teplými předkrmy (smažený plněný artyčok, balíčky z filo těsta plněné sýrem, masové kuličky v rajčatové omáčce a pečený lilek).

berlín berlin Paul-Löbe-Haus spréva spree river flus řeka

Paul-Löbe-Haus a Spréva

berlin berlín

V neděli kamarádky odjely a my jsme se vydali nejdřív do Westberlin na ranní porci kávy, pak do hotelu (celý byt přes AirBnB se pro dva nevyplatil) a po zbavení se břemene k Checkpoint Charlie, na koblihu (německy Berliner) a k Topografii teroru. Pokud nemáte náladu na nic depresivního, nechoďte sem. Přestože na místě nestojí původní budovy vedení nacistické Říše, v expozici se dozvíte někdy víc, než byste chtěli (věděli jste například, že z cca 250 000 zainteresovaných osob bylo jen 10 000 postaveno před soud?). Odtud jsme se prošli poloprázdným městem k Potsdamer Platz, krásně nasvícené Braniborské bráně, kde hrál sympatický kytarista a zpátky do hotelu.

topografie teroru Topographie des Terrors topography of terror

Zbytky brány u Topografie teroru

Potsdamer Platz bahnhof u-bahn s-bahn berlin berlín

Potsdamer Platz

Berlin Anhalter Bahnhof berlín paneláky ruina

zbytek nádraží Berlin Anhalter Bahnhof

Pokud můžeme, odjíždíme až po víkendu – letenky i jízdenky bývají výrazně levnější. Takže i tentokrát jsme měli naplánovaný návrat na pondělí (díkybohu odpoledne). East Side Gallery, snad nejprofláklejší kus Berlínské zdi podél řeky Sprévy, je po cestě na letiště, takže jsme se na závěr prošli ještě tudy. Jako naschvál vylezlo sluníčko a bylo nádherně celý den. A díky tomu stál za to i pohled z letadla. Tak pohádkový výhled jsem snad ještě nezažila.

east side gallery street art pouliční umění berlín berlin kiss polibek brežněv brezhnev Honecker

Brežněv & Honecker

east side gallery street art pouliční umění berlín berlin trabant

Co bych chtěla vypíchnout:

 • Berlín je skvělý jak na krátký výlet, tak na delší dobu. V létě, v zimě, když prší i když svítí sluníčko. Rozhodně se tam nebudete nudit, míst, které stojí za návštěvu, je rozhodně spousta.
 • Centrum se dá pohodlně obejít pěšky, pokud máte možnost jezdit na kole, je to super. Nicméně i bez kola moc peněz za MHD neutratíte – v porovnání s dalšími velkoměsty není Berlín nijak drahý (celodenní jízdenka vyjde na 7 euro, jednorázová na něco málo přes dvě eura). Navíc spousta stanic metra je parádní! Jen si dejte pozor, většina automatů nebere karty.
 • Typické berlínské jídlo je currywurst (klobása s kari kečupem) a kebab. Aspoň jednou si currywurst dát musíte. Budu vám držet palce, ať narazíte na nějaký dobrý. 🙂
 • Obchody zavírají obvykle v osm, v neděli je zavřeno skoro všude kromě některých obchodů se suvenýry a restaurací (holt Německo).
 • Jestli milujete kafe, kupte si Specialty Coffee Map. Stojí asi 3,5 eura, prodávají ji třeba ve Westberlin a najdete v ní 31 berlínských kaváren s výběrovou kávou.
 • Po městě jsou rozesety vintage fotobudky (tyhle a tyhle). Pásek se 4 fotkami vyjde na 2 eura a za tu srandu a památku to rozhodně stojí!
Památník obětem holocaustu židovský památník berlín berlin jewish memorial Denkmal für die ermordeten Juden Europas

židovský památník

Checkpoint Charlie west berlin east berlin západní berlín východní berlín hraniční přechod

Checkpoint Charlie

Adresář:

 • The Barn, Auguststr. 58; po-pá: 7.30-18, so-ne: 10-18 (malá a útulná kavárna s vlastní kávou – pražírnu najdete na adrese Schönhauser Allee 8; kromě nápojů mají i sendviče a sladké pečivo)
 • Father Carpenter, Münzstr. 21 – 1.Hof; po-pá: 9-18, so: 10-18, ne: zavřeno (příjemná kavárna s jídlem a kávou z pražírny Fjord)
 • Ben Rahim, Sophienstr. 7; po-pá: 8-18, so-ne: 10-18 (maličká kavárna s arabským nádechem a kávou od Square Mile Coffee a Tima Wendelboe)
 • Kaschk, Linienstr. 40; po-čt: 8-2, pá: 8-3, so: 10-3, ne: 10-2 (kavárna do šesti, bar/pivnice do rána)
 • Westberlin, Friedrichstr. 215; po-pá: 8.30-19, so-ne: 10-19 (velmi příjemná kavárna, kde kromě kávy musíte ochutnat Berliner Winter – horký kořeněný mošt s vodkou)
 • Naveena Path, Tegeler Str. 22; po-ne: 11.30-23.30 (příjemná indická restaurace)
 • Spice, Föhrer Str. 11; po-ne: 11-22, so: zavřeno (vietnamské bistro, které prý vypadá autenticky thajsky 🙂 )
 • Doyum, Admiralstraße 36; po-ne: 7-24 (turecká restaurace s parádním jídlem a výborným chlebem)
 • CurryMitte, Torstr. 122; po-čt: 11-24, pá-so: 11-6, ne: zavřeno (nejlepší currywurst, jaký jsem zatím měla)
 • DDR Museum, Karl-Liebknecht-Str. 1; po-ne: 10-20 (so: 10-22) (muzeum s rozsáhlou expozicí o životě ve Východním Německu, přímo naproti katedrále)
 • Museum für Fotografie, Jebensstr. 2; po: zavřeno, út-ne: 11-19 (čt: 11-20) (spíš galerie než muzeum, kousek od stanice ZOO)
 • Topographie des Terrors, Niederkirchnerstr. 8; po-ne: 10-20 (místo původního sídla SS – nic pro slabé povahy; vstup i komentovaná prohlídka zdarma)
Potsdamer Platz berlin berlín

Potsdamer Platz

Braniborská brána brandenburg tor gate berlin berlín

Braniborská brána

Památky a místa, co stojí za vidění:

 • Alter Jüdischer Friedhof (starý židovský hřbitov a památník), Große Hamburger Str.
 • Berliner Dom (katedrála), Am Lustgarten
 • Berliner Fernsehturm (televizní vysílač s vyhlídkou), Alexanderplatz/Panoramastr.
 • Brandenburger Tor (Braniborská brána), Pariser Platz
 • Denkmal für die ermordeten Juden Europas (židovský památník), Cora-Berliner-Straße 1
 • Die Welt (obří létající balón), Zimmerstraße 95
 • East Side Gallery (kus pomalované Berlínské zdi), Mühlenstraße
 • Gedenkstätte Berliner Mauer (památník Berlínské zdi), Bernauer Str. 111
 • Checkpoint Charlie (bývalý hraniční přechod v rozděleném Berlíně), Friedrichstraße 43-45
 • Museumsinsel (Ostrov muzeí)
 • Potsdamer Platz (náměstí plné prosklených kancelářských budov)
 • Reichstag (budova Říšského sněmu), Platz der Republik 1
 • Siegessäule (Vítězný sloup), Großer Stern
berlínské metro u-bahn tube underground berlin berlín

berlínské metro

kolín köln koeln cologne ryanair flight airplane view

Kolín (aspoň myslím 🙂 )