Káva. Pojďme se o ní něco dozvědět.

Přidáno před 4 years
Káva. Asi nejskloňovanější slovo na sociálních sítích. Schválně - kolik citátů nebo fotek kávy jste dnes zahlédli na instagramu, facebooku nebo, co já vím ... třeba pinterestu? Minimálně jednu, ale hádám, že spíš mnohem víc. Že jo?

Káva. Pojďme se o ní něco dozvědět.
zdroj
O tom ale dneska psát nechci. Chci psát o kávě jako takové. Jenže to je tak široký pojem, že bych mohla psát do rána, stejně bych nepokryla všechno a vás by to už dávno přestalo bavit... A tak se dnes zaměřím na "základní fakta", na nápoje připravené na bázi espressa a taky můj vztah ke kávě. Tuším, že i tak to bude informací až až :).

Základní fakta (náhodně poskládaná)

zdroj, zdroj
zleva: plod kávovníku, kávové zrno nepražené, pražené kávové zrno
 • První keře kávovníků byly nalezeny v Etiopii. Z Etiopie byl kávovník postupně převážen do Egypta a Jemenu a odtamtud do celého světa. 
 • Legenda praví, že nejdřív to byly kozy, v 9. století,kdo žvýkaly plody kávovníku - tzv. kávové třešně. Farmáři postupně zjistili, že ovce jsou nějaké živější a energetičtější, tak se o kávovník začali zajímat víc :).
 • Plody kávovníku - zmíněné "třešně" (anglicky coffee cherries/berries) jsou jedlé ovoce. 90% těchto plodů obsahuje dvě pecky (kávová zrna), zhruba 10% z nich má jen jednu. Tyto dva druhy se nemíchají dohromady, protože jedno-pecková zrna mají jiný tvar a následné pražení kávových zrn by bylo nerovnoměrné. 
 • Zasazený kávovník roste až 3-5 let, než začne produkovat plody. Pak ale "slouží" až desítky let.
 • Káva je druhou největší světovou komoditou, hned po ropě. A taky druhým nejoblíbenějším nápojem (po vodě).
 • Mezi nejčastěji produkované druhy kávovníku patří Arabica a Robusta.
 • Robusta pokrývá asi 20% celkové spotřeby kávy a používá se hlavně na výrobu instantní kávy a do směsí, aby zvýšila obsah kofeinu (má ho až dvakrát tolik oproti Arabica). Odborníci na kávu se Robustou prý moc nezabývají, protože je přirozeně hořká a nemá moc co dalšího nabídnout. 
 • Arabica je ten druh kávy, který většinou pijeme ve svých šálcích espressa, cappucina a podobně. Arabica je zkoumaná daleko víc, než Robusta a někde jsem četla, že je to s kávovými zrny jako s jablkama. Tak jako rozeznáme třeba Red Delicious od Golden jablka, stejně se dají rozlišit i kávová zrna. Často se zmiňuje i srovnání s vínem. Káva má mnoho "odstínů", aroma může připomínat třeba čokoládu, tropické ovoce, koření nebo květiny. Nehledě na to, že má různé úrovně sladkosti, hořkosti nebo kyselosti.
 • 80% kávy je vyprodukováno na rodinných farmách.
 • Největším producentem kávy (cca 40%) je Brazílie, po ní následuje Vietnam, Indonésie, Kolumbie a Etiopie.
 • V nepraženém stavu vydrží kávová zrna čerstvá několik měsíců, po upražení je nejlepší je spotřebovat do dvou týdnů, pak káva ztrácí na své čerstvosti, chuti i antioxidantech a kofeinu. Častokrát se ale tato "lhůta" nedodržuje a některé balené kávy mají trvanlivost až dva roky.
 • Člověk by musel vypít víc než 70 hrnků kávy (najednou), aby se předávkoval kofeinem. 

Nápoje na bázi espressa

Cappucino u Tima Wendelboe
Caffe Latte v mém podání :)
Je mnoho způsobů, jak připravit kávu, ale abych byla úplně upřímná, nemám s nimi skoro žádné zkušenosti. Pila jsem kávu připravenou téměř všemi "alternativními" způsoby a třeba např. french press jsem zkoušela i sama. Nejsem si ale jistá, jestli "správně" a tak tuhle kapitolu přenechám někomu zkušenějšímu a nebo si ji nejdřív pořádně nastuduju. Už dva roky ale připravuju kávu na bázi espressa a tak je pravděpodobné, že o tom něco málo vím :). 

Přestože je "alternativně" připravená káva (v chemexu, vaccum potu, aero pressu ...) stále populárnější, troufám si říct, že většina z nás si v kavárně stále objedná spíš cappucino, espresso nebo caffé latté. Věřím, že většina z nás už to zná, ale "opakování je matka moudrosti" :)).


Espresso je nápoj o objemu 30ml (plus mínus 5ml) připravený ze 7g čerstvě namleté kávy, vyrobený pod tlakem asi 9 barů. Doba extrakce trvá přibližně 20-30 sekund, pokud je nižší - chuť kávy je slabá a kyselá, pokud vyšší - chuť kávy je příliš hořká a přepálená. Nezkoušejte to :).

Espresso doppio je dvojitá dávka espressa (60ml nápoje, 14g kávy), stejná doba extrakce.

Pokud si přejete "černou kávu" bez mléka, ale samotné espresso je pro vás moc silné, jste jako američtí vojáci v druhé světové válce, kteří si do espressa přilévali horkou vodu (asi 80 C) a díky nim vzniklo americano.

Espresso macchiato je espresso s "čepicí" mléčné pěny. Podává se v malých espresso šálcích a někteří baristi ho dnes připravují jako zmenšeninu cappucina, tedy espresso s mikro pěnou. Tato forma ale do Norska ještě nedošla.

Cappucino je asi nejpopulárnější kávový nápoj. V tradiční verzi se skládá z jednoho shotu espressa (30ml, 7g), teplého mléka a 2cm pěny, která se do šálku přidává lžící. Já, většina "hipsterů" a novodových baristů upřednostňujeme tzv. "moderní verzi", ve které cappucino obsahuje shot espressa a tzv. mikro pěnu. Pomocí parní trysky barista napění mléko a plynule ho nalévá do šálku. Cappucino stále obsahuje pěnu, ale není oddělená od zbytku nápoje a chuť je tak více komplexní a propojená. Celý nápoj běžně obsahuje 150-180ml.

Mimochodem, mléko by mělo být vždycky v takové teplotě, abyste se mohli napít, jakmile kávu dostanete. "Nejideálnější" se jeví teplota kolem 50-55 C, někteří mají ale svou kávu radši ještě teplejší. Když ale přehřejete mléko na 65 C, změní se struktura bílkovin v mléku a to tak ztratí svou přirozenou sladkost a zhořkne. Nápoj pak často chutná "přepáleně", nehledě na to, že si pravděpodobně spálíte jazyk.

V ČR začíná být populární tzv. "flat white", který vznikl tuším v Austrálii a jedná se v podstatě o cappucino s dvěma shoty espressa, často se podává do sklenice. V Norsku se to řeší jednoduše "dvojitým cappucinem" :)

Latte Art I :)

Latte Art II :)

A pak je tu caffe latté, což je nejvíc mléčný nápoj ze všech. Celý šálek má 250-330ml a původně prý Italové caffe latté vymysleli jako nápoj pro děti. Jedná se v podstatě o větší verzi cappucina, s trochu menším obsahem pěny. Někdy se caffe latté podává do sklenice, ale v tom případě se tuším jedná o latté macchiato. 

Caffe Mocha (v norštině mokka) je káva obsahující jeden (dva) shoty espressa a horkou čokoládu. Jiná verze je espresso, čokoládový sirup a napěněné mléko.

V Norsku je ještě hodně rozšířené cortado, což je taková španělská verze espressa macchiato, ale vlastně jiná :). Jedná se o espresso zalité napěněným mlékem, nejčastěji v poměru 1:1. Bylo mi ale řečeno, že cortado je jedním z těch nápojů, které se různí.

Spoustu lidí si do kávy přidává kakao nebo skořici a i když je spoustu lidí proti, ve většině kaváren ta možnost je a pokud to někomu chutná, nevidím důvod, proč ne. I když, přiznejme si, kakao, skořice nebo vanilka přebíjí celkovou chuť kávy, takže to dává větší smysl v případě, že káva prostě není dobrá.

Nedávno se mě někdo ptal, jestli mléko přidané do kávy změní její účinky. Tak jsem se pátrala a ptala se a došla k závěru, že ne. Účinek má káva stále stejný, obsah kofeinu ani antioxidantů se nemění. 

Můj vztah ke kávě a o nedávném kávovém kurzu


s mým nově získaných "barista" diplomem :)
Na závěr bych ještě mohla zmínit, jak to vlastně s kávou "mám" já. No. :) Z pohledu zastánců "pravé" chuti kávy jsem úplný barbar, protože kromě cappucina a caffe latte v podstatě žádné jiné kafe nepiju. Doma si ho nepřipravuju vůbec a v práci průměrně vypiju tak jedno cappucino, zbytek zkoušíme s kolegou a předháníme se v tom, komu se podaří lepší latte art :). To je pro mě asi nejzábavnější část, i když stále víc přicházím na to, že dobrá káva se nutně nerovná té, která má skvělé latté art. Kávu piju většinou s plnotučným mlékem, i když jsem si kdysi řekla, že když se mě baristka/slečna za pultem zeptá, jestli chci nízkotučné nebo tučné mléko, dám si to první. Ale upřímně, plnotučné prostě chutná líp! Tvrdím sama sobě, že na mě káva žádné účinky nemá a tak ji prostě piju jen, když mám chuť. Než jsem se přestěhovala do Norska, kávu jsem pila vyloženě sporadicky a vždycky jsem si do ní musela dát velké množství cukru, jinak mi vůbec nechutnala. Poprvé jsem kávu připravovala před dvěma lety na podzim, když jsem začala pracovat v jedné norské restauraci. Až si jednou s Radanem otevřem cukránu, káva v ní určitě bude hrát důležitou roli a budu dbát na to, aby se dělala "správně" a hlavně s láskou. Tak jak se ji snažím připravovat i teď :).

Jeden z důvodů, proč píšu tento článek právě teď je ten, že jsem před pár dny měla v rámci práce "barista kurz". Učili jsme se tam víceméně všechno, co jsem vám právě popsala. Prostě "klasika" :). Ještě nám tedy říkali o tom, jak funguje ta "espresso machine" uvnitř, ale přiznávám bez mučení, že to neumím vysvětlit.

Nejzajímavější nakonec byla poslední část - soutěž v latté art. Aniž bych chtěla znít přehnaně sebevědomě, já a můj kolega Phil jsme v naší kavárně asi nejlepší "latte artisti". Jeden z důvodů je určitě i to, že se tomu prostě věnujeme nejdýl. Každopádně - víte, kdo v té soutěži nejvíc "pohořel"? Právě my dva :)). Já jsem z nějakého důvodu napěnila mléko moc "tence", takže jakýkoliv obrázek prostě nedržel a Philovi se zase klepaly ruce tak, že to vypadalo dost ... nijak :). Neumím vysvětlit proč :). Asi jsem se cítila "pod tlakem", že mě sleduje deset mých kolegů, kteří si potichu (ale zároveň rozeznatelně) říkají "she´s got it", "she makes the best latte art" a tak. A nebo prostě náhoda. Tak jako tak. Nic hrozného se nestalo. Jen to, že jsem "nedokázala" v daný moment, že něco umím. A k tomu se dá přistoupit více způsoby. Můžu si nadávat a vyčítat si to. Můžu to omlouvat a obhajovat se. A nebo to taky můžu jen vzít tak, jak to je. A ke každé další situaci (ke každému dalšímu latté art :)) přistoupit tak, jak kdybych ho dělala poprvé i naposled... :)

A co vy a káva? :) Bavil vás tento článek? Zajímalo by vás ještě něco? :) Dejte mi vědět! A mějte se krásně!